niedziela, 12 lutego 2017

Żywienie w chorobie Hashimoto

Zapalenie tarczycy Hashimoto (przewlekłe linfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, wole linfocytarne, choroba Hashimoto)- najczęstszy rodzaj zapalenia tarczycy i najczęstsza przyczyna pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Choroba o podłożu autoimmunologicznym, często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi.OBJAWY

Początek choroby jest zwykle jest trudno uchwytny. Rozpoznanie ustalone jest zwykle w zaawansowanej postaci choroby, gdy dochodzi do niedoczynności tarczycy. W badaniu można stwierdzić równomierne powiększenie gruczołu będące najbardziej typowym objawem choroby.
U niektórych pacjentów tarczyca powiększa się na tyle, ze jest przyczyna uczucia pełności lub ucisku gardła. W zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się trudności w połykaniu pokarmów stałych lub nawet płynów. Do rzadkości należą skargi na ból i tkliwość w okolicy tarczycy.
Oznaki choroby widoczne są tez w badaniach krwi, wykazujących zaburzenia równowagi hormonalnej tarczycy i obecność szkodliwych przeciwciał.


PRZYCZYNY

Choroba jest wyraźnie częstsza u kobiet - występuje 10-20 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Występuje predyspozycja rodzinna: u 50% członków rodziny chorego stwierdza się obecność przeciwciał przeciwtarczycowych.
Występuje także u dzieci, ale większość zachorowań przypada na 45-65  rok życia.
Choroba Hashimoto wchodzi w skład zespołów autoimmunologicznego uszkodzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego. Gdy współistnieje z choroba Addisona, rozpoznawany jest zespól Schmidta; w przypadku współistnienia choroby Hashimoto, choroby Addisona i cukrzycy typu I - zespół Carpentera.

DIAGNOSTYKA

Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu:
👉podwyższonego miana przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO)
👉 podwyższonego miana niespecjalistycznych przeciwciał antytyreoglobulinowych
👉 wyniku badan histopatologicznego tkanki gruczołu uzyskanej w biopsji cienkoigłowej (BAC)


LECZENIE

Wiele pacjentów w ogóle nie będzie wymagać leczenia, gdyż choroba przebiega  zwykle bez objawów, a powstałe wole jest male i nie sprawia dolegliwości.
Jeśli powiększenie tarczycy jest większe albo jeśli pojawiają się objawy jej niewydolności, stosuje się terapię hormonami tarczycy. Takie leczenie jest często wymagane przez cale życie pacjenta, ponieważ choroba ma przebieg przewlekły, a zmiany są niestety, nieodwracalne.
Czasami podaje się hormony tarczycy mino ich prawidłowych poziomów we krwi. Dzieje się tak wtedy, kiedy podwyższone są poziomy TSH. Jest bardzo prawdopodobne, ze u takich chorych w przyszłości rozwinie się niewydolność tarczycy.
Podobnie wygląda sytuacja przy obecności (w odpowiednim stężeniu) przeciwciał  przeciwko peroksydazie. Podając hormony, zapobiega się tym samym rozwojowi objawów związanych z bardzo prawdopodobnym wystąpieniem niewydolności tarczycy.
Otrzymanymi syntetycznie hormonami tarczycy zastępujemy jedynie naturalne substancje produkowane w organizmie człowieka.Dlatego tylko w nielicznych przypadkach pacjenci mogą odczuwać objawy niepożądane (uboczne) związane z tą terapią. Pojawiają się wtedy symptomy będące przeciwieństwem tych, które wiążą się z niewydolnością tarczycy. Pacjenci zauważają:
👉spadek wagi ciała (zwykle w połączeniu ze wzmożonym apetytem)
👉nietolerancję ciepła
👉szybkie bicie serca
👉poty
👉bóle głowy
👉drażliwość
👉bezsenność

Skutkiem ubocznym leczenia może być bezsenność.
Chorzy z rozpoznana choroba Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy wymagają oceny funkcji tego narządu przynajmniej raz w roku.
W bardzo nielicznych przypadkach wskazane jest leczenie chirurgiczne. Dzieje się tak wtedy, kiedy wole jest bardzo duże i ucisk na sąsiednie narządy jest przyczyną nasilonych dolegliwości.


PORADY

Należy:
👍 kontrolować poziom hormonów w organizmie
👍 utrzymywać stały kontakt z lekarzem
👍 dbać o prawidłowe odżywianie
👍 stosować dietę bogatą w błonnik
👍 prowadzić zdrowy tryb życia
Nie należy:
👎 lekceważyć pierwszych sygnałów choroby
👎 zwlekać z wizytą u lekarza
👎 zwlekać z podjęciem leczenia
👎 palić papierosów

Z pomocą w dolegliwościach związanych z chorobą przychodzi medycyna alternatywna. Szczególnie wskazane jest picie naparu z mieszanki ziół złożonej z :
👉 nasion kopru - zapobiega odkładaniu się związków toksycznych w organizmie
👉 rumianku - znany z właściwości uśmierzających ból mięśni gładkich
👉 pietruszki- optymalizuje trawienie
👉 mięty - stymuluje ruchy żołądka, przyspiesza metabolizm.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP