środa, 4 stycznia 2017

Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty

Każdego dnia zmagamy się ze stresem, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem  i jemy wysokoprzetworzone produkty. Każdego dnia nasze komórki są atakowane przez wolne rodniki i narażone na działanie szkodliwych substancji. Każdego z nas bez względu na wiek czy płeć nękają różne przypadłości zdrowotne. Idealnym rozwiązaniem, by zaradzić wszystkim tym problemom, jest sięgniecie po filiżankę zielonej herbaty. Powolne  delektowanie się smakiem herbaty pozwoli odprężyć się w bieganinie dnia codziennego. Jej  smak pozwoli ukoić nerwy, wspomoże koncentrację i doda nam sił na resztę dnia. Zielona herbata jest antidotum na wiele ludzkich dolegliwości, a codzienna dawka polifenoli pomoże zachować nam dobrą kondycję i wspomoże funkcjonowanie organizmu.
Zielona herbata i jej prozdrowotne właściwości są znane ludziom od tysiącleci. Jej wpływ na wiele uciążliwych dolegliwości jest obszernie udokumentowane przez badania naukowe.
Zielona herbata jest znana już od około 4700 lat. Odkrycie tego naparu przypisuje się chińskiemu cesarzowi Szen-Nung, któremu to od wrzątku, przez przypadek, wpadł listek herbaty. To własnie w Chinach powstała tradycyjna cerownia jej parzenia. Zielona herbata była stosowana w Chinach jako napój leczniczy. Ten trend powraca  w obecnych czasach.
Skład i właściwości zdrowotne  zielonej herbaty

Skład liści zielonej herbaty:

36% polifenoli
25% węglowodanów
15% białek
6,5% ligniny
5%  związków popiołowych
4% aminokwasów
2% tłuszczów
0,5% chlorofilu
1,5% kwasów organicznych

Napar zielonej herbaty zawiera wiele mikroelementów takich jak wapń, chrom, miedź, potas, glin, cynk, selen, fluor, mangan. Ponadto napar zielonej herbaty zawiera: witaminy B,C,E, kofeinę, teofilinę i teobrominę i kwasy organiczne.

Szerokie spektrum pozytywnego działania zielonej herbaty dotyczy takich chorób jak:
otyłość, cukrzyca, miażdżyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, próchnica zębów, choroby nowotworowe. Zielona herbata pomaga zwalczyć bakterie, wirusy i infekcje. Tradycyjna medycyna chińska rekomendowała zieloną herbate jako panaceum na wiele dolegliwości, m.in.: bóle głowy i ciała, problemy systemu trawiennego, detoksykację, depresje. Zielona  herbata uznawana jest także za środek o działaniu energizującym (czyli dodającym energii i pobudzającym), a także przedłużającym życie.

Polifenole są bioaktywnymi związkami chemicznymi, którymi zielona herbata zawdzięcza swe lecznicze właściwości. Polifenole występują nie tylko w zielonej herbacie, ale także w innych roślinach; ich szczególne wysokie stężenie występuje w:  czerwonych winogronach, aronii, orzechach, roślinach strączkowych, kakao.
Odkryto, że ilość EGCG innych katechin jest większa w herbacie niefermentowanych (jak zielona herbata), a mniejsza w herbatach fermentowanych (jak herbata czarna). Dlatego też właściwości antyoksydacyjne herbat zielonych są znacznie większe niż herbaty czarnej.

Rodzaje zielonej herbaty i sposoby parzenia

Zielona herbatę otrzymujemy etapowo:
więdnięcie - polega na działaniu na liście parą o temperaturze w do 100 stopni C przez kilkadziesiąt sekund, ma to zapobiec utlenianiu polifenoli i witamin; powietrze owiewające liści w zmniejsza ich wilgotność.
skręcanie/rolowanie - proces polegający na zwijaniu liści, by odcisnąć nadmiar soku.
suszenie w bardzo wysokiej temperaturze (wypalanie) - nadaje specyficzny smak i aromat oraz umożliwia dłuższe przechowywanie, ponieważ dodatkowo wysusza liście
sortowanie liści na cztery grupy: liście całe lub łamane, miał i pył.
ciecie suszonych liści
- pakowanie

Gatunki zielonej herbat różnią się miedzy sobą w zależności od:
pory roku, podczas której zbiera się liście herbaty, pory dnia, podczas której zbiera się liście herbaty, rejonu świata, a co się tym wiąże określonego klimatu, zabiegów ogrodniczych, sposobu zwijania liści , wieku zbieranych liści, walorów smakowych.
Lepiej wybierać herbaty liściaste niż herbaty w torebkach, gdyż te pierwsze charakteryzują się lepszą jakością. Najdroższe gatunki herbaty pochodzą z liści zbieranych o świcie i zroszonych poranną rosą.
Do każdej odmiany zielonej herbaty istnieją szczegółowe instrukcje dotyczące jej zaparzenia:
ilość herbaty na filiżankę, temperatury i jakości wody oraz czasu parzenia. Należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie dotyczącej parzenia herbaty poniżej lub powyżej 3 minut. Herbata parzona 3 minuty działa pobudzająco. Herbata parzona powyżej 3 minut relaksuje i uspokaja.

Zielonej herbaty nigdy nie zalewamy wrzątkiem.
Parzenie herbaty  w zbyt wysokiej temperaturze skutkuje gorzkim smakiem.
Liście herbaty można zaparzać kilkakrotnie.
Pierwsze parzenie powinno się wylać, gdyż obmywa ono liście z zanieczyszczeń.
Im lepsza jakość liści herbaty, tym lepszy smak naparu i tym więcej parzeń można wykonać.
Im wiecej polifenoli zawiera zielona herbata, tym bardziej cierpki sak ma napar.
Do herbaty zielonej nie dodajemy cytryny! Taki dodatek sprawia, iż napar jest kwaśny, a przez to glin dostaje się z liści do naparu.
Zielonej herbaty nie pijemy z mlekiem! Osłabia ono aktywność i wchłanianie dobroczynnych polifenoli.

Czajniczki są najczęściej wykorzystywane do parzenia herbaty. Najważniejszy jest materiał, z jakiego zrobiony jest czajniczek - najlepiej wybierać czajniczki ceramiczne bądź szklane. Naczynia wykonane z takich tworzy dłużej trzymają ciepło. Należy także zwrócić, uwagę, by czajniczek miał zaokrąglony kształt, dzięki czemu liście herbaty będą miały miejsce na pęcznienie. Należy pamiętać, by przed wsypaniem listków opłukać czajniczek wrzątkiem w celu ogrzania jego ścianek.
Metalowe zaparzaczce mają różnorodne kształty i wielkość. Przeważnie wykonane są ze stali nierdzewnej. Do zaparzania wsypuje się taką ilość herbaty, aby listki miały miejsce na pęcznienie. Następnie umieszcza się go w kubku. Zaparzaczce są wygodną alternatywą, gdy chcemy przygotować napar tylko dla jednej osoby. Chińczycy zieloną herbaty piją w pięknie zdobionych kamionkowych zestawach, na które składa się czajniczek i pięć czarek.


ZIELONA HERBATA WALCE Z OTYŁOŚCIĄ


Zielona herbata jest obecna w prawie wszystkich suplementach odchudzających, a picie jej stało się symbolem zdrowego trybu życia. Napar z zielonych liści powinien stać się napojem wszystkich dbających o zdrowie i szczupłą sylwetkę.
Aby zielona herbata miała efekt odchudzający, należy pamiętać, aby pić herbatę liściastą i wypijać co najmniej 3 filiżanki naparu dziennie. Niezwykle ważna w tym przypadku jest systematyczność. Działanie zielonej herbaty istotnie wpływa na zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej. Odkryto, że EGCG powoduje wzrost wydatków energetycznych, czyli picie herbaty powoduje spalanie kalorii. Zielona herbata ma zatem istotny wpływ na ilość tłuszczu w organizmie. Skutki jej działania nie ograniczają się jedynie do zmniejszania ilości przyjmowania pokarmów, lecz także obejmują aktywację termogenezy.
Termogeneza wymaga nakładów energii, która jest zużywana na podniesienie temperatury ciała – dzięki czemu spalane są kalorie. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne zależne od jego wagi, wieku, płci oraz trybu życia.
Przyjmowanie zbyt dużej liczby kalorii powoduje otyłość i odkładanie się warstwy tkanki tłuszczowej. Natomiast spalanie kalorii sprawia, że chudniemy, a warstwa tkanki tłuszczowej ulega zmniejszeniu. Termogeneza skutkuje wytworzeniem ciepła, które może powstać na drodze aktywności fizycznej lub po posiłku.
Sugeruje się,że podwyższenie termogenezy związane jest oddziałaniem katechin ze śladowymi ilościami kofeiny.
Innymi produktami spożywczymi zwiększającymi termogenezę są:
- imbir
- kapsaicyna - związek nadający pikantność papryczkom chilli
- gorzkie pomarańcze
- produkty zawierające kakao
- pieprz kajeński

Katechiny zmniejszają także kaloryczność zjadanego pokarmu. W badaniach z zastosowaniem naparu herbaty zielonej zawierającego 25% katechin odnotowano zmniejszenie aktywności enzymów: lipazy żołądkowej i lipazy trzustkowej. Skutkiem tego było zmniejszenie wchłaniania tłuszczu z jelita cienkiego.

ZIELONA HERBATA A REAKCJE ZAPALNE


Zielona herbata a reakcje zapalne Zapalenie może być spowodowane czynnikami pochodzącymi z wnętrza organizmu lub z zewnątrz. Jest to reakcja organizmu mająca na celu zniwelowanie szkód spowodowanych uszkodzeniem komórek bądź tkanek.
Zapalenie to jeden z elementów procesów naprawy i regeneracji organizmu. W tym skomplikowanym procesie biorą udział komórki różnego typu: od komórek krążących we krwi, jak limfocyty, czynniki krzepnięcia, po komórki ścian naczyń, m.in. komórki ścian śródbłonka.
Wpływ polifenoli zielonej herbaty na reakcje zapalne dotyczy:
• zmniejszania przepuszczalności naczyń krwionośnych
• zmniejszania poziomu reaktywnych form tlenu
• hamowania aktywności enzymów stanu zapalnego
• łączenia się z metalami, uniemożliwiając tworzenie wolnych rodników.
Podsumowując, ekstrakty z zielonej herbaty posiadają następujące działanie:
• przeciwutleniające
• przeciwzapalne
• hamują uszkodzenia DNA
• usuwają nadmiar wolnych rodników wytwarzanych podczas uszkodzenia komórek
• redukują odpowiedź zapalną połączoną z lokalnym uszkodzeniem komórek
• zmniejszają utlenianie tłuszczów i stres oksydacyjny
• zmniejszają produkcję czynników prozapalnych.

ZIELONA HERBATA A ZDROWIE ZĘBÓW


Choroby przyzębia powodowane są przez bakterie jamy ustnej.
Chorobom takim mogą sprzyjać:
• palenie papierosów
• niedobory immunologiczne
• stres
• czynniki genetyczne
• cukrzyca

Zielona herbata jest prawdziwym darem natury. Zawarty w naparze fluor wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Picie lub płukanie jamy ustnej naparem powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania próchnicy o 50%.
Badania wykazały, że przeciwbakteryjne działanie polifenoli ogranicza namnażania bakterii. Zredukowane zostało również przyleganie bakterii do powierzchni zęba, co poskutkowało zmniejszeniem tworzenia się płytki nazębnej. Wyciągi herbaciane stosowane są do zapobiegania zapaleniom przyzębia, gdyż działają wzmacniająco względem naczyń krwionośnych, a także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Okazuje się ze zielona herbata poprzez zmniejszenie namnażania bakterii i zmniejszenie tworzenia płytki nazębnej istotnie wpływa na polepszenie świeżości oddechu. Dodatkowo zielona herbata neutralizuje zapach dymu tytoniowego!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP