wtorek, 6 grudnia 2016

Jak wyleczyć depresje ?

Komuś, kto nigdy nie przeżył depresji, bardzo trudno zrozumieć cierpiące na nią osoby. Często budzą one w swoim otoczeniu lekceważenie czy irytację. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważna jest ta choroba. Na szczęście jest ona uleczalna.

W dzisiejszych czasach coraz wiecej ludzi, nie daje sobie rady z różnorakimi obciążeniami psychicznymi i wyzwaniami życiowymi, cierpi na depresję, co objawia się obniżeniem nastroju, zniechęceniem, przygnębieniem, bezsennością, obojętnością na wszystko, brakiem motywacji do życia, lękami, a zwłaszcza długotrwałym odczuwaniem głębokiego smutku. Depresji nigdy nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do samobójstwa. Nie jest to jak myślą niektórzy, chwilowe przygnębienie czy dołek psychiczny. Stan głębokiej depresji można opisać jako wszechogarniające cierpienie, które nie pozwala nam funkcjonować w życiu rodzinnym i społecznym.
Istnieje kilka odmian depresji. Depresja reaktywna następuje w reakcji na stresujące wydarzenie, najczęściej jakąś życiową stratę, jak np. śmierć współmałżonka, utratę pracy lub zdrowia. Ten typ depresji charakteryzuje krótszy czas trwania i mniejsze nasilenie, łatwiej ją leczyć. Depresja endogenna jest uwarunkowana biologicznie i  pojawia się w związku niekorzystnym wydarzeniem życiowym lub bez konkretnej przyczyny, może występować w rodzinie w kolejnych pokoleniach. Czas trwania depresji endogennej rozciąga się na wiele miesięcy, ma tendencje do nawrotów, czasem wymaga leczenia szpitalnego. Istnieje tez depresja sezonowa, która występuje u niektórych osób w wyniku niedoboru światła słonecznego.
Jeśli obserwujesz u siebie trwające ponad dwa tygodnie objawy opisane poniżej, komicznie zgłoś się do lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatry. Pamiętaj, depresja jest uleczalna! W jej leczeniu stosuje się przede wszystkim farmakoterapie, jednak należy pamiętać, ze leki przeciwdepresyjne zaczynają działać dopiero po 1-2 tygodniach.W leczeniu depresji bardzo ważna jest tez psychoterapia.Skuteczne leczenie depresji uwzględnia tez dwa istotne czynniki- właściwą dietę i higieniczny tryb życia.

Typowe objawy depresji

- obniżenie nastroju (przygnębienie, apatia, głęboki smutek, płacz)
- brak odczuwania przyjemności
- brak aktywności, utrata zainteresowań i słoności do izolowania się
- mniejsza energia lub wytrzymałość na zmęczenie
- trudność w skupieniu uwagi
- obniżenie samooceny
- odczuwanie winy, poczucie,że jest się bezwartościowym
- pesymistyczne postrzeganie teraźniejszości i przyszłości
- myśli bądź zachowania samobójcze lub zachowania autoagresywne
- zaburzenia snu
- brak apetytu
- brak ochoty na seks

Właściwa dieta

Wskazana jest dieta bogata w mnóstwo owoców i warzyw. Należy zjadać zwłaszcza duże ilości zielonych warzy zawierających magnez, gdyż pierwiastek ten pomaga zapobiegać spadkom nastroju.
Także produkty o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych (np. banany, orzech włoskie, kasza gryczana, ziemniaki) wpływają korzystnie na nastój. Natomiast ryby, orzechy, awokado i nasiona zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, których brak wywołuje depresję.
Ważna jest żywność o dużej zawartości tryptofanu (np. kurczak, indyk, jajka), które w  naturalny sposób podnosi stężenie serotoniny. Wybierajmy też owoce w połączeniu z produktami mlecznymi, najlepiej popołudniami i wieczorami, by się wyciszyć i uspokoić. Rano serwujmy sobie posiłki mięsne, podnoszące poziom dopaminy i zwiększające chęć działania.
Unikaj: alkoholu, kofeiny i narkotyków, pogłębiają one  depresje i mogą wejść w reakcje z przyjmowanymi lekami.Napojów i żywności typu light, gdyż zawierają sztuczne słodziki i dodatki które mogą się przyczyniać do blokowania wytwarzania serotoniny, czyli hormonu szczęścia.
Żywności bogatej w kwasy nasycone jak czerwone mięso i potrawy smażone. Żywności konserwowej.
Warto przyjmować witaminę B-complex, ponieważ niedobór witamin z tej grupy prowadzi do depresji, a także witaminę C i magnez. Dobrze jest też sięgać po tran lub żelowe kapsułki z olejem rybim.

Sport

Jeśli odczuwa się spadek formy i długo utrzymujący się ponury nastrój, nie warto rezygnować z wysiłku fizycznego i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Sport świetnie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale również na samopoczucie, nastrój i zdrowie psychiczne. Ruch sprawia, że w organizmie człowieka rośnie poziom endorfin – naturalnych hormonów szczęścia. Wszelkie ćwiczenia fizyczne stanowią dobry sposób na rozładowanie napięcia, zapobieganie spadkowi nastroju, redukcję stanów frustracji i stresów dnia codziennego.

Wsparcie psychologiczne
Osoby ze zdiagnozowaną  depresją, pomimo ze  fizycznie mogą być  całkiem zdrowe maja poczucie, ze są więźniami swojej choroby, same czuja się wobec niej bezsilne. Przeważnie czują się niezrozumiałe przez swoje otoczenie, które oczekuje, ze powinny  "wziąć się w garść", co dodatkowo pogłębią ich cierpienia. Oprócz farmakologi wskazań jest  terapia długoterminowa oraz udział w grupach wsparcia dla pacjentów z podobnym problemem. Przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów można lepiej poznać  przyczyny i mechanizmy tej choroby.
Nie wolno zapominać też o rodzinie chorego na depresję pacjenta, gdyż życie z taką osobą może być wyczerpujące psychicznie. Zwłaszcza dzieciom powinno być udzielone profesjonalne wsparcie, ponieważ przeważnie nie rozumieją one, dlaczego rodzić jest stale smutny, całymi dniami leży w łóżku, plącze. Dzieci  często przyczyn choroby rodzice upatrują w siebie, co jest dla nich olbrzymim obciążeniem psychicznym.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP