poniedziałek, 5 września 2016

Wpływ flawonoidów na zdrowie

Flawonoidy to grupa ponad 8000 związków chemicznych o niezbyt zróżnicowanej budowie i podobnych funkcjach. Dla roślin są one bardzo wszechstronnymi substancjami ochronnymi, natomiast w organizmie człowieka chronią przede wszystkim przed wolnymi rodnikami.

Podstawa podstaw - flavon

Flavon ( lub flawon, oba związki są używane) jest najbardziej podstawowym z flawonoidów. Ma dość prostą budowę i w postaci czystej występuje w mandarynkach. W innych owocach znajdują się przede wszystkim pochodne tego związki, wszystkie niemal barwy żółtej lub płowej. Flavon jest też związkiem na szeroką skalę syntezowanym i dodawanym masowo do kosmetyków. Dlaczego? Dlatego, że jego budowa pozwala mu pełnić funkcję bardzo skutecznego filtra UV i przeciwutleniacza.

Flawonoidy w diecie

Rola flawonoidów w diecie jest dość jednoznaczna - ponieważ w trakcje wielu procesów chemicznych, a szczególnie najpowszechniejszego z nich, czyli oddychania, powstają wolne rodniki, flawonoidy są środkami o działaniu ochronnym . Reagując z wolnymi rodnikami unieszkodliwiając te ostanie,, a same stają się obojętnie biologicznie. Flovan może  otaczać atomy żelaza, hamować działanie niektórych enzymów, których nad aktywność poprowadzi do powstawania wolnych rodników, ale nie tylko to. Flawonoidy przyjęte razem z pokarmem mogą działać przeciwzapalnie oraz rozluźniająco. Oczywiście różne flawonoidy mogą wywołać nieco inne efekty albo, mówiąc bardziej precyzyjnie , działać silniej w określonym zakresie funkcji.


Flawonoidy w suplementach i lekach

Związki, których podstawę stanowi potrójny pierścień flavonu lub  jego rozbudowane wersje są aktywni biologicznie substancjami o działaniu leczniczym. Z tego względu wykorzystuje się je w tworzeniu leków i suplementów, szczególnie tych, które działają przeciwzapalnie, wzmacniająco  na naczynia krwionośne lub moczopędnie. W pierwszej grupie chodzi o  flawonoidy ekstrahowane z fiołka trójbarwnego lub arniki górskiej (albo ich syntetyczne odpowiedniki), w drugim  o miłorząb japoński lub rutę, a w trzecim pietruszkę, skrzyp albo nawłoć. Flavon i inne flawonoidy  pozyskane z roślin charakteryzują się bardzo dużą skutecznością, co jest najprawdopodobniej zasługa ich współwystępowania z innymi substancjami,które mogą wzmacniać działanie flawonoidów określonego rodzaju. Ponieważ jednak preparaty naturalne są zwykle zdecydowane bardziej złożone, w niektórych przypadkach, na przykład podejrzeniach alergii, zleca się sięganie po flawonoidy syntetyczne.

Dieta czy suplementacja?

Jak w każdym przypadku również jeśli chodzi o flawon i jego pochodzenie zaleca się przede wszystkim zbilansowane diety, natomiast sięgnięcie po suplementy powinno być  przed  wszystkim poprzedzone konsultacja z dietetykiem lub lekarzem oraz wnikliwa analizą problemu. Należy przy  tym pamiętać, że flawonoidy nigdy nie są biologicznie obojętne -  poza pozytywnymi skutkami,  niektórych wypadkach mogą stać się odpowiedzialne za zmiany patologiczne. Zbyt duża podaż flawonu może  powodować uszkodzenia w obrębie DNA, szczególnie groźne w przypadku płodów oraz kobiet w ciąży. wówczas zaleca się odstawienie suplementów z flawonoidami oraz racjonalizację spożycia naturalnych związku tego typu. W przypadku osób dorosłych działania niepożądane są rzadsze i mniej dotkliwe, ale istnieją podejrzenia, ze flawon może odpowiadać za przyspieszony proces starzenia się skory oraz osłabienie funkcji nerwowych. Tak długo jednak, jak podaż nie przekracza rzeczywistego zapotrzebowania, zawiązki te są całkowicie bezpieczne.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP