piątek, 15 lipca 2016

Jak przechowywać żywność?

Jeszcze w latach 60 minionego stulecia nasze gospodynie musiały sobie radzić bez lodówki.Dawniej przechowywanie produktów spożywczych i gotowych wyborów było nie lada problemem. Zwykle trzymano je na strychu lub w komorze, niewielkim pomieszczeniu sąsiadującym z kuchnią. Popularne były też wolnostojące piwnice z kamienia, częściowo wbudowane w stok. Przed upałami chłodzono też żywność, przechowując ją w studni w drewnianym wiadrze zawieszonym tuż nad lustrem wody lub w potoku. Mięso np. okładano pokrzywami, a następnie owijano lniana szmatką nasączano octem.

Dziś jestem wolni od takich problemów. Świat techniki prześciga się w tworzeniu nowoczesnych lodówek i zamrażarek. Niestety znaczna część ludzi nie wykorzystuje w pełni cudów techniki i beztrosko wrzuca produkty spożywcze w pierwsze lepsze miejsce w lodówce. Nie przypuszcza nawet, ze może to przepłacić dolegliwościami żołądkowymi i groźnymi zatruciami np. salmonella.
Warto wiedzieć, że warunki panujące na półkach nieco się od siebie różnią. Dlatego od miejsca, w jakim rozlokujemy żywność, zależeć będzie jej trwałość. Na górnych półkach lodówki jest nieco cieplej niż na dolnych, dlatego świetnie się tu czuja dżemy, powidła, a także przetwory mleczne, kefiry, jogurty.. Z kolei na niższych pólkach powinniśmy umieszczać produkty o krótkotrwałej przydatności do spożycia - białe i żółte sery, wędliny oraz gotowe potrawy (oczywiście szczelnie zabezpieczone). W dolnych partiach lodówki czyli w szufladach, najlepiej przechowywać dojrzewające sery, warzywa owoce, a na półkach bocznych umieszczonych na drzwiach - butelki z oliwą, słoiczki z musztardą, chrzanem, pojemniki z keczupem, a także jaja - możemy je przechowywać nawet 2-3 tygodnie pod warunkiem, ze nie umyjemy ich przed włożeniem, skorupka jaka zawiera bowiem warstwę ochronną, która powstrzymuje drobnoustroje.
Ponieważ w lodówce panuje dość suche powietrze, żywność powinno się odpowiednio zabezpieczać. Aby produkty się nie zeschły, możemy je włożyć do specjalnych pojemników (np. szklanych, porcelanowych czy plastikowych; w metalowych nie powinno się przechowywać produktów kwaśnych, ponieważ wchodzą w szkodliwe dla zdrowia reakcje z metalem). Inna możliwością są folie aluminiowe lub plastikowe, które wprawdzie doskonale izolują , ale mogą przyczynić się do zapleśnienia produktu. Najgorzej sprawdź się papier, który dość słabo chroni przed obsychaniem i utrata aromatu.

Przy układaniu produktów w zamrażalniku obowiązuje odwrotna zasada niż przy rozlokowaniu ich w lodówce, tzn. wszystko, co chcemy zamrozić, układamy ciasno. Najbezpieczniej jest zamrażać na okres nie dłużysz niż 3-12 miesięcy. Nie wkładamy do zamrażalnika wędlin, zwłaszcza metki, pasztetu, salcesonu, serów i wyrobów garmażeryjnych. pamiętajmy też by niczego nie zamrażać dwukrotnie! Produkty rozmrożone najlepiej od razu przygotowywać i zjeść.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP