wtorek, 7 czerwca 2016

Niezwykły miód Manuka

Manuka to nowozelandzkie drzewo, z którego kwiatów powstaje wyjątkowo cenny miód. Ze względu na unikalny skład jest on pomocny w zwalczaniu wielu dolegliwości, problemów kosmetycznych, a także niezastąpiony w profilaktyce zdrowotnej. Każdy, kto nie ma uczulenia na produkty pszczele, może spożywać miód Manuka. To świetny sposób na utrzymanie doskonałego zdrowia.

Drzewo manuka kwitnie tylko przez 6 tygodni w roku.  Pszczoły mają więc niewiele czasu na wyprodukowanie miodu. Poza tym ule, w których powstaje ten właśnie rodzaj miodu, są niezwykle drogie - w przeliczeniu kosztują nawet 23 tysiące złotych za sztukę! Dlatego miód Manuka to przysmak tak unikalny i trudno dostępny . I niestety niezbyt tani. Zdaniem wielu  inwestycja w zdrowie jest jednak bardzo opłacalna.

Co wyróżnia miód Manuka na tle innych miodów?

Miód Manuka jest naprawdę dobry na wszystko. Przypisuje mu się właściwości przeciwgrzybiczne, antyseptyczne, a przede wszystkim - antybakteryjne. Składnik powodujący takie działanie pozostał zagadką aż do momentu przeprowadzana badań niemieckiego naukowca, które wykazały obecność methylglyoxalu, odpowiedzialnego właśnie za działanie bakteriobójcze. Zawierają go również inne miody, ale w miodzie Manuka jego stężenie jest tysiąckrotne większe, a ponadto nie rozkłada się on pod wpływem światła ciepła ani enzymów.

 Rodzaje antybakteryjnej aktywności miodu Manuka

- aktywność nadtlenku wodoru - występują we wszystkich miodach, jest ona krótkotrwała ze względu na rozkład tego związku pod wpływem temperatury, światła oraz enzymów trawiennych.
- aktywność nieutleniająca (NPA) - występująca tylko w miodzie Manuka, zasadniczo odróżniającą go od innych miodów. Jest ona długotrwała i nie jest szczególnie wrażliwa na czynniki takie jak temperatura, światło czy kwasy żołądkowe.

Standard UMF

Poziom aktywności nieutleniającej można określić za pomocą standardu UMF ( unique Manuka Factor). Wartość UMF w miodzie jest bezpośrednio zależna od zawartości methylgyoxalu. Współczynnik UMF określa, do jakich celów dany miód moi że być przeznaczony. Na przykład miód Manuka o UMF 5+ działa zapobiegawczo. 10 + 15+ ma znaczenie mocniejsze działanie, natomiast 20+ jest zalecany w stanach zapalnych.
Wybierając odpowiednie dla siebie miód Manuka, warto pamiętać, że jego producenci muszą spełniać rygorystyczne standardy jakości, a miody z oznaczeniami UMF są poddawane ciągłymi badaniami laboratoryjnymi.

Właściwości zdrowotne

Miód Manuka od lat wykorzystuje się w przeciwdziałaniu różnego rodzaju infekcjom. Zdaniem wielu badaczy, zwalcza także bakterie paciorkowców, E. coli, Helicobacter pylori oraz gronkowca złocistego. Jest też zalecany osobom mającym problemy z łuszczycą, liszajami, wrzodami oraz łojotokowym zapaleniem skóry. Ma wszechstronne zastosowanie w przypadku ran i skaleczeń. miód Manuka działa regenerująco odżywczo i łagodząco oraz wspomaga wzrost nowych komórek. Jest bardzo często stosowany przy schorzeniach pochodzenia reumatycznego. Poza tym znakomicie wzmacnia system immunologiczny. Dlatego polecany jest także w sytuacji spadku odporności.

Sama naturalność

Miody Manuka są poddane dokładnej selekcji. Przechowuje się je w ochronnych opakowaniach. Cenne właściwości aktywnego miodu z krzewu Manuka są zachowane dzięki procesowi liofilizacji. Z kolei naturalnemu procesowi ziarnowania miody zawodzące swoją doskonała konsystencje. Produkty są w 100 % naturalne, a wiec pozbawione wszelkich domieszek i dodatków.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP