poniedziałek, 13 czerwca 2016

Jak pokonać grypę żołądkową?

Ścięło Cię z nóg? Gorączka sięga czterdziestu stopni, nie możesz wyjść z łazienki i najchętniej leżałabyś zwinięta w kłębek? Zapewne dopadł Cię wirus grypy żołądkowej. Jak sobie pomóc?

Grypa żołądkowa, powszechnie znana też jelitówką, rozprzestrzenia się drogą kropelkowa. W rzeczywistości nie jest to grypa tylko wirusowe zakażenie układu pokarmowego, grożące odwodnieniem, do którego mogą doprowadzić długotrwałe wymioty i biegunka. Zwykle  zaczyna się jak grypa - złym samopoczuciem i gorączką. Ta ostatnia pojawia się gwałtownie i jest wysoka. Nawet w ciągu godziny czy dwóch mogą dołączyć do niej wymioty i biegunka. Często występują jednocześnie. Chory już 1-3 dnia przed wystąpieniem objawów zaraza innych, dzieje się to także w trakcie choroby i kilka dni po jej ustąpieniu. Ważne jest więc dbanie o higienę: częste mycie rąk, dokładne dezynfekowanie toalety,spuszczanie wody przy zamkniętej klapie sedesu, wietrzenia pomieszczeń. Nie ma skutecznego leku na tę dolegliwość. Trzeba pić dużo płynów, ale należy unikać soków, mleka i kawy. Najlepsza jest niegazowana woda. Należy dużo odpoczywać, bo przy wysokiej temperaturze i odwodnieniu należy nadwyrężyć serce i doprowadzić do powikłań. Dlatego absolutnie nie ma mowy o pracy czy wysiłku fizycznym. Jeśli objawy nie ustępują albo się nasilają, trzeba zasięgnąć porady lekarza. Przebycie grypy żołądkowej chroni przed kolejnym zakażeniem, ale tylko tym samym  typem wirusa.
Jeśli jesteś w ciąży, grypa żołądkową nie ma wpływu na dziecko, bo ogranicza się do przewodu pokarmowego. Musisz zwrócić tylko jeszcze baczniejszą uwagę, by nie nastąpiło odwodnienie organizmu, bo to ono może być groźne dla płodu.

Jak się objawia

początkowo
- senność
- osłabienie
- ból głowy
- brak  apetytu

później
- wysoka temperatura
- wymioty (nawet kilkanaście razy dziennie)
- biegunka, ostra i wodniactwa (nawet kilkanaście razy na dobę)
- światłowstręt

Skąd się wzięła grypa żołądkowa

Na początku lat 70, ubiegłego wieku pojawiła się choroba powodując ostry stan zapalny jelitowo-żołądkowy. Potocznie nazywano ją grypą żołądkową (choć z grypą nie jest związana), bo  miała podobnie jak grypa objawy i pojawiała się w tym  samym okresie (od listopada do kwietnia).  Wkrótce odkryta, że dolegliwości powodują wirusy, np. rotawirusy, adenowirusy i norowirusy. Najbardziej niebezpieczne są one dla dzieci poniżej piątego roku życia i osób starszych, które ukończyły 65 lat.

Jak można się zarazić

* Poprzez bezpośrednie kontakty z chorym,
* Korzystając z przedmiotów, których używała chora osoba,
* Dotykając oczu, nosa i ust nieumytymi rękoma,
* Korzystając z niezdezynfekowanej toalety, w której wcześniej był chory.

Środki z apteki

+ smecta - wzmocni uszkodzoną wskutek biegunki śluzówkę jelita.
+ bakterie kwasu mlekowego (np. lacidofil, dicoflor) są naturalnymi przeciwnikami bakterii, grzybów i pleśni powodujących zaburzenia w pracy jelit.
+ saccharomyces boulardii (np. enterol, lacidoenter)
+ elektrolity
+ ibuprofen - środek przeciwzapalny i przeciwbólowy, obniży meczącą gorączkę.

Co jeść i pić

Nudności i skurcze żołądka złagodzi imbir, np. herbatka z tej rośliny. Gdy poczujesz się trochę lepiej, możesz zjeść puree z marchewki z imbirem.
Przez trzy tygodnie po grypie żołądkowej unikaj dań ciężko strawnych, które mogłyby podrażnić śluzówkę jelit, takich jak smażone i wędzone mięso i ryby, konserwy (nawet kukurydza z puszki), warzywa strączkowe (fasola,bób itp.) i kapustne (kapusta biała i czerwona, kalafior, brokuły itp.) potrawy pikantne i kwaśne.

1. Na początku tylko pić ( nawet 1-2 dni)

- letnią niegazowaną wodę małymi łyczkami (przynajmniej 1,5 l w ciągu dnia), żeby nie doszło do odwodnienia organizmu
- herbatki ziołowe (mięta, rumianek, nagietek, szałwia)
- rozpuszczone w wodzie elektrolity (mieszanki mineralne dostępne w aptece)

2. Gdy spadnie temperatura i masz apetyt

- bulion warzywny ugotowany na świeżych warzywach
- banany
- kasza manna na wodzie (rzadka)
- rozgotowany ryż
- upieczone lub rozgotowane jabłka
- kisiel domowy
- sucharki
- biszkopty

3. Po 2-3 dniach

- jajka na miękko
- puree z marchewki i buraków
- gotowane mięso ( np indyk, cielęcina)
- gotowane ziemniaki

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP