czwartek, 5 maja 2016

Jak wybrać makaron razowy?

Kluski mogą być zdrowe i nietuczące. Wystarczy, że są z mąki z pełnego ziarna. Tylko jak nie dać się oszukać i kupić naprawdę razowy makaron? A przede wszystkim, który wybrać, by był nie tylko dietetyczny, ale i smaczny?

Najlepszy musi mieć:

  1. Mąkę z pełnego przemiału. Aby ją uzyskać, mieli się całe ziarna zbóż wraz z ich zewnętrzną okrywą, czyli łuską oraz zarodkiem. To właśnie tam znajduje się najwięcej cennych minerałów i pierwiastków, np. żelaza, cynku, magnezu i witamin z grupy B. Te części ziarna wyrzuca się przy produkcji białej mąki, dlatego makaron razowy jest zdrowszy.
  2. Dużo błonnika. Makarony razowe mają prawie tyle samo kalorii co jasne, ale zawierają trzy razy więcej błonnika. Ten składnik jest niezwykle sycący i dzięki temu dba o naszą figurę. Potrafi jednak podrażniać układ pokarmowy, dlatego makronu razowego nie powinny jeść osoby z zespołem jelita drażliwego.
  3. Ciemny kolor. Zależy od gatunku użytego zboża i jego stopnia. Przemiału. Makaron może być ciemnobrązowy, co znaczy, że pochodzi z żyta. Jaśniejszy robi się z orkiszu, a żółtobrązowy z pszenicy durum.
  4. Szorstką powierzchnie. Makaron razowy nie ma tak jednolitej struktury jak klasyczny żółty. I dobrze. Na ciemnych nitkach gołym okiem powinno być widoczne łuski i otręby. Najwięcej jest ich w makaronach razowych żytnich i orkiszowych.
Nie warto kupować, gdy jest:
  1. Sztucznie barwiony. Niektóre makarony ciemny kolor zawdzięczają nie razowej mace, ale barwnikom lub dodatkom takim jak imbir czy marchewka. Aby uniknąć pomyłki, czytajmy etykiety.
  2. Zbyt miękki. Po ugotowaniu powinien być twardy od jajecznego. Każdy rodzaj makaronu razowego wymaga innego czasu gotowania, który powinien być zaznaczony na opakowaniu. To ważne, łatwo go rozgotować.
  3. Pokruszony. Dobry makaron nie może być połamany w opakowaniu.Bruzdy i rysy także świadczą o jego niskiej jakości.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP