niedziela, 1 listopada 2015

Produkty dla lepszego rozwoju mózgu dziecka

O tym,że geny i wychowanie wpływają na rozwój intelektualny smyka, wiadomo od dawna. Ale okazuje się, że tylko one. Przez pierwsze 2 lata życia w mózgu maluszka z każdą minutą powstają nowe połączenia nerwowe. Aby tak szybki rozwój przebiegało, szkrab musi dostać wraz z pożywieniem odpowiednią ilość kalorii, witamin, minerałów, a przede wszystkim tłuszczów.

1 Mleko mamy najlepsze

wraz z maminym pokarmem szkrab  dostanie nie tylko przeciwciała chroniące przed chorobami, ale również substancje, które mają wpływ na rozwój jego inteligencji. Jeśli karmisz naturalnie, nie rezygnuj z podawania piersi w nocy. Wtedy Twój pokarm jest jeszcze bardziej wartościowościowy niż w dzień - zawiera aż trzy razy więcej cennego tłuszczu! Poza tym nocne karmienie świetnie wypływa na zwiększenie ilości mleka (wtedy wydziela się hormon odpowiedzialny za jego produkcję).

2 Chude mięso i jajka

Żółtko oprócz wielu witamin zawiera żelazo. Zaś niedobry tego pierwiastka powodują zaburzenia koncentracji i obniżenie ilorazu inteligencji. W jajach jest też jod, który dobrze wpływa na sprawne myślenie i zapamiętywanie. Ale najlepsze źródło żelaza to mięso. Smyk powinien jeść przed wszystkim cielęcinę, mięso z królika i drób.

3 Jogurt, ser i kefir

W nabiale oprócz wapnia niezbędnego dla kości znajduje się jeszcze cynk - ważny dla rozwoju inteligencji malca. Naukowcy twierdzą, że w organizmach geniuszy wykrywa się wyjątkowe duże ilości tego pierwiastka. Cynk podobnie jak żelazo łatwiej wchłania się z produktów zwierzęcych niż z roślinnych.

4 Świeże ryby morskie

Zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, konieczniejszych do prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego. Te cenne tłuszcze (najwięcej znajdziesz ich w makrelach i łososiu) biorą też udział w produkcji wielu hormonów, mają działanie przeciwzapalne, chronią dziecko przed alergią, są nośnikiem witamin A,D,E,K . Mają też wpływ na rozwój zdolności umysłowych: kojarzenia i zapamiętywania oraz na umiejętności językowe. W rybach jest również bardzo dużo jodu i cynku.

5 Oliwa albo masłoNa  każde 100 ml zupki dodawaj  łyżkę oliwy z oliwek lub pełnowartościowe masło. W nich skład wchodzi wiele kwasów tłuszczowych, wspomagających prawidłowy rozwój mózgu.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP