poniedziałek, 2 listopada 2015

Doktor twaróg

Może in zastąpić plaster na porannej kanapce. Twaróg ma bowiem tyle samo białka co kurczak czy ryba. Dzięki temu na długo zaspokaja głód. Jest to pełnowartościowe białko zwierzęce, czyli zestaw wszystkich niezbędnych aminokwasów, które jako cegiełki odbudowują tkanki. Dodatkowo jako przeciwciała niszczą atakujące nas wirusy i bakterie.
Naukowcy zaobserwowali, że osoby z nadwagą mają niski poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Hamuje on również uczucie głodu. Dlatego, aby uniknąć zajadania smutków, warto na stałe wprowadzić  biały ser do diety. Jest on źródłem tryptofanu, aminokwasu, przekształcającego się w naszym organizmie w serotoninę, dzięki której mamy dobry humor.
Biały ser jest niskokaloryczny, bo w 80 procentach składa się z wody. Twarogi mają do około 10 procent tłuszczu. I choć zawierają jego nasyconą wersję, nie zagraża on naszej figurze. Większość mlecznych tłuszczy ma bowiem taką budowę, że organizm szybko je spala.
Twaróg świetnie sprawdza się zarówno jako składnik przekąsek na ostro, jak i słodkich deserów. Można go jeść na zimno i ciepło. Jest lekkostrawny i dietetyczny. Biały ser najlepiej kupować w wersji bez dodatków. Smakowe twarożki mogą zawierać składniki wywołującą alergię. Zdrowiej samemu dodać do białego sera warzywa lub owoce, na które właśnie trwa sezon, świeże zioła, po prostu to, co ma się pod ręką. Twarożek lubi eksperymenty.

Białe wersje sera

KOZI jest jaśniejszy i bardziej kremowy od twarogu krowiego. Zawiera też więcej wapnia, fosforu i potasu. Ma wyraźny zapach i smak.
BUNDZ wytwarzany jest z mleka owczego. Ma łagodny, lekko kwaśny smak. Oryginalny powstaje tylko od maja do października, bo wtedy wypasa się owce na górskich halach. Zimą robiony jest z mleka krowiego.
FETA powstaje z mleka koziego lub owczego. W sklepach warto czytać etykietę, bo są też wersje tylko z mleko krowiego. Ser ten jest słony i kruchy, topi się po podgrzaniu.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP