poniedziałek, 26 października 2015

Produkty spalające tłuszcz

GREJPFRUT

Owoc, którego łacińska nazwa znaczy tyle, co rajska cytryna, jest mistrzem w dostarczaniu naszemu organizmowi witaminy C, a ta z kolei pobudza do działania hormon redukujący tłuszcz. W 100 g  grejpfruta znajduje 30-50 mg tej witaminy, a każdy waży około 300 g. O jego lekko gorzkim smaku decyduje  związek zwany  naringiną, który przyspiesza przemianę materii, a także działa lekko przeczyszczająco. W dietach łączy się często grejpfrut z kawą, bo kofeina wzmacnia działanie narginginy.

ZIELONA HERBATA

Kilka filiżanek zielonej herbaty dziennie w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi pomoże kontrolować wagę ciała, bo przyspieszy metabolizm, a to z kolei spowoduje, że spalanie zostanie więcej tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tej występującej w brzuchu. O tym, że tak się dzieje, decydują zawarte w zielonej herbacie katechiny, na co wskazują badania amerykańskich naukowców.

JAJKA

Aminokwasy znajdujące się w jajku są najlepiej przyswajalne dl;a naszego organizmu. Spożywane regularnie, choć oczywiście nie w nadmiarze, jajka usprawniają pracę przewodu pokarmowego i ułatwiają trawienie tłuszczów. Powodują też, że jesteśmy syci, a przez to jemy mniej, a więc dostarczamy organizmowi mniej kalorii.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP