piątek, 16 października 2015

Domowe sposoby na przeziębienie

Wczoraj jeszcze czułaś się całkiem nieźle, a dziś już katar, kaszel, drapanie w gardle i nieosłabienie, które można łatwo pomylić z przepracowaniem... To pewne zwykłe przeziębienie niegroźna infekcja wywołana przez wirusy, która jednak może nieźle namieszać w naszych planach. Dlatego trzeba postarać się jedna najszybciej ją pokonać. To wcale nie takie trudne, bo choroba zwykle rozwija się powoli. Jeśli się dobrze zorganizujesz i znajdziesz trochę czasu na wypoczynek, pokonasz ją w 2-3 dni.


Dzień 1

Do chorowania, tak jak i do pracy najlepiej przygotować się metodycznie. To nie żart! Dobra strategia pozwoli Ci sprawniej uporać się z objawami.


 • Idź do apteki
Lub lepiej: wyślij do niej kogoś bliskiego. Będziesz potrzebować leku przeciwzapalnego, który obniży też gorączkę (np. Ibuprom, Polopiryna). Przydarzą się również: olejek eukaliptusowy, sosnowy, witamina C, syrop wykrztuśny (np. Mukosolvan, Flegamina) oraz woda morska w sprayu.
 • Weź kąpiel. 

Wlej do wanny pełnej ciepłej wody (wirusy nie cierpia wysokiej temperatury!) 3 krople olejku eukaliptusowego. Zanurz się w kąpieli na 20 minut. Potem wytrzyj ręcznikiem ( nie spłukuj ciała pod prysznicem !) i połóż się do łóżka.

 • Weź leki.
Zażyj preparat przeciwzapalny i witaminę C w wysokiej dawce (nawet 1000 mg) Uszczelnia ona naczynia krwionośne i  ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji.

 • Pij rozgrzewającą herbatkę.
Napotnie działają  napary z lipy oraz rumiankiem, najlepiej z dodatkiem soku malinowego, miodu i świeżego imbiru.
 • Oczyszczaj nos. 
Jeśli masz katar, wypuszczaj do nosa sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej (np. Sterimar, Physiodose).UWAGA ! TO MOŻE BYĆ COŚ POWAŻNEGO!


Infekcja rozpoczęła się nagle wysoką gorączką i silnymi bólami mięśni ? Istnieje ryzyko, że masz grypę. Jeżeli objawy nie zmniejszą się w przeciągu 3 dni, wezwij lekarza. Pomoc specjalisty potrzebna jest również w sytuacji gdy, po kilku dniach leczenia przeziębienia, objawy nasilają się si, zamiast ustępować. To może wskazywać na nadkażenie bakteryjne. A to oznacza, że być może konieczny bedzie antybiotyk.

Dzień 2

Bóle mięśni, uczucie rozbicia i zmęczenia powinny już ustąpić. za to katar i kaszel może się nasilać. Czas ostro się za nie wziąć.


 • Postaw na inhalacje.

Wlej kilka kropli olejku sosnowego do miski z ciepłą wodą i wdychaj opary przez 2 minuty ( 3-4 razy dziennie). To pomoże rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych.

 • Stosuj nacieranie

Smaruj klatkę oraz plecy rozgrzewającymi preparatami np. Vicks VapooRub, Pulmex.

 • Sięgnij po zioła.

W przypadku przeziębienia cuda zdziała napar z kwiatów czarnego bzu - do szklanki wrzątku wrzuć 1-2 łyżki suszonych kwiatów, zalej wrzątkiem ,parz 10 minut, przecedź . Pij gorący napar 2-3 razy dziennie.

 • Wietrz mieszkanie. 

Chłodne powietrze ułatwi Ci wykrztuszenie i oczyszczenie nosa z wydzieliny.
Pij. Twój organizm potrzebuje teraz dużo płynów - dzięki nim rozrzedza się śluz, który zalega w drogach oddechowych.

 • Weź leki.

Zastosuj ten sam który brałaś wczoraj.

Dzień 3

Nie ma cudów - na pewno nadal kaszlesz i kichasz, ale Twoje samopoczucie powinno być już całkiem dobre.Jeśli o sobie zadbasz, jutro będziesz jeszcze lepiej!

 • Walcz z kaszlem.

W drugim , trzecim dniu infekcji może być naprawdę nasilony - zwykle spowodowany jest wydzieliną,która spływa po tylnej ścinie gardła. Aby nie dostała się niżej, np. do oskrzeli, trzeba z szybko się jej pozbyć. Pomaga Ci w tym leki wykrztuśne (np. Mukosolvan, Flegamina) Pamiętaj tylko, żeby przyjmować je najpóźniej o godzinie 17, bo w przeciwnym razie, nie dadzą Ci spać (nasilają odruch kasłania).

 • Idź na spacer.

Ale tylko pod warunkiem że nie masz gorączki. Chłodne powietrze pomoże Ci dobrze oczyścić nos i dotlenić się. doda też energii, ale uważaj, by nie przesadzić - na początek godzina wystarczy

 • Zjedz rosół

Koniecznie przygotowany na chudym mięsie z dużą ilością jarzyn. Zawiera on cysteinę, substancje która ułatwia wykrztuszanie.

 • Weź leki

Zastosuj ten sam zestaw, który brałaś wczoraj.


Znaliście te sposoby ? A Wy jakie macie soje sprawdzone sposoby na jesienne przeziębienie  ?

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP