czwartek, 12 marca 2015

Zbędne kilogramy to same kłopoty!

Nadwagę łatwo sobie zafundować. Wystarczy, że codziennie będziesz zajadać o  około 200 kalorii więcej, nie jesteś w stanie spalić, a w ciągu roku utyjesz kilogramów i Twój BMI (z ang. Body Mass Index), czyli  wskaźnik masy ciała, może przekroczyć normę. BMI pozwala orientacyjnie określić, czy nasza  waga jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Nie powinien wynosić mniej niż 18,5 ani więcej niż 25. Jak obliczyć wskaźnik masy ciała? Podziel swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli nie lubisz rachunków, w internetowej wyszukiwarce pisz hasło "moje BMI".
Źródło

Nadwaga - BMI powyżej 25

Wystarczy przekroczyć prawidłową wagę ciała tylko o kilka kilogramów, a już pojawiają się zagrożenia la zdrowia. Nie są duże, gdy aktywnie wypoczywasz.Rosną , jeśli stronisz od wysiłku fizycznego.
Jednak ważne jest nie tylko, ile ważysz, ale jak tyjesz. Gdy tłuszcz odkłada się na biodrach i udach, nie jest tak źle; gromadzi się na brzuchu - postaraj się pozbyć nadwagi. Przy otyłości brzusznej wzrasta ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, nadciśnienia, chorób pęcherza żółciowego. Dlatego pod uwagę weź nie tylko wskaźnik masy ciała ,czyli BMI, ale i obwód talii. U kobiet nie powinien przekroczyć 88 cm. A czym grozi przekroczenie prawidłowej masy ciała o kilka kilogramów ?

1- cukrzyca

Nadwaga dwukrotnie zwiększa ryzyko cukrzycy typ 2, czyli insulinoniezależnej.Tkanka tłuszczowa utrudnia bowiem  insulinie wyprowadzenie do komórek cukru, który dostarcza im energii. Wówczas jego poziom we krwi rośnie i rozwija się cukrzyca. Jej konsekwencją są choroby serca i nerek, udar mózgu, utrata wzroku.

2 - nadciśnienie, choroby serca

Nadwaga powoduje wzrost stężenia cholesterolu i trójglicerydów, co prowadzi do odkładania się blaszek miażdżycowych i zwężenia naczyń krwionośnych. W rezultacie ciśnienie krwi wzrasta, serce jest nadmiernie obciążone pracą. Może też dojść do zatkania naczynia krwionośnego przez zakrzep i w konsekwencji do zawału serca lub udaru mózgu.

3 -  niepłodność

Nadwaga przyczynia się do zaburzeń miesiączkowania i występowania cykli bezowulacyjnych. Utrudniania też zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionego jajeczka.

Otyłość- BMI powyżej 30


Wzrasta 13- krotnie ryzyko cukrzycy, 4 - krotnie nadciśnienia, 3 - krotnie ataku serca w porównaniu z osobami o BMI poniżej 25. Ponadto otyłość sprzyja rozwojowi osteoporozy, kamicy żółciowej i innych chorób.

1 - nowotwory

Rozwój raka piersi i trzonu macicy związany jest m.in. z wysokim poziomem estrogenów, a hormony te produkują nie tylko jajniki, ale też i tkanka tłuszczowa.

2 - bezdech senny

Tkanka tłuszczowa odkłada się również w gardle, co powoduje zwężenie dróg oddechowych, odczuwalne podczas snu, gdy mięśnie podniebienia  są rozluźnione. Pojawia się bezdech senny (wstrzymywanie oddechu na krótką chwilę) Jego skutkiem  jest niedotlenienie organizmu.

3 - astma oskrzelowa

Tkanka tłuszczowa produkuje cząsteczki białka (cytokiny pozapalne), które inicjują stan zapalny. A astma to przewlekłe zapalenie dróg. Otyłość ma więc swój udział w rozwoju tej choroby.

Otyłość olbrzymia - BMI powyżej 40


Jest niemal pewnie, że u osób z otyłością olbrzymią w ciągu 10 lat, (niezależnie od wieku) rozwiną się nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca. Może dojść do udaru mózgu lub zawału serca. Muszę się one leczyć.

1 - uszkodzenie wątroby

Wysokokaloryczna dieta jest dla niej równie groźna jak alkohol. Prowadzi do tzw. stłuszczenia wątroby, które bardzo upośledza jej funkcje.

2 - wzrost ryzyka przy operacjach

Każda operacja jest obarczona pewnym ryzykiem, ale  w tym przypadku drastycznie ono wzrasta,  z powodu możliwości tworzenia się zakrzepów.

3 - zwyrodnienie stawów

Zwiększa się obciążenie nóg, w rezultacie szybciej ścierają się chrząstki stawowe, powstają zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych. Nie kiedy koniecznie jest nawet zastąpienie naturalnego stawu endoprotezą.

Dlaczego otyłość brzuszna jest groźnaTkanka tłuszczowa nie jest zgromadzona wyłącznie na powierzchni ciała, tuż pod skórą ale także wewnątrz brzucha. Obrasta i uciska narządy, utrudniając  im pracę. Poza tym komórki tłuszczowe wydzielają  substancje, które, niestety, niekorzystnie wpływają na zdrowie, zwłaszcza na serce.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP