niedziela, 3 sierpnia 2014

Grilluj, ale zdrowo!


Sen na grillowanie  rozpoczął się w pełni. Grillowanie to jeden z najulubieńszych sposobów spędzania wolnego czasu przez Polaków. Wspaniale jest przebywać z rodziną lub przyjaciółmi w sympatycznym otoczeniu, gdy w powietrzu unoszą się smakowite zapachy grillowanych potraw. Przygotowałam dla Was bardzo cenne informacje, które mam nadzieje wykorzystacie jak najlepiej.
Zwykle pieczemy na grillu mięso (boczek, karkówkę, żeberka, drób), kiełbasę, kaszankę, ryby i warzywa. Te sposób przyrządzania potraw ma co najmniej dwie zalety. Po pierwszą: jeśli pieczemy krótko i na właściwym opale, produkty nie tracą właściwości odżywczych, są smaczne i aromatyczne. Po drugie: mięso pieczone na grillu jest mniej kaloryczne od smażonego, ponieważ do jego przyrządzenia nie dodajemy tłuszczu. Co więcej, naturalny tłuszcz z mięsa wytapia się pod wpływem wysokiej temperatury.
Przygotowując potrawy z grilla, używamy do przyprawienia ziół, np. majeranku, estragonu, bazylii. To
o mądry zwyczaj, bo podnoszą one smak i ułatwiają trawienie. Niestety, mięsne dania z grilla nie są dietetyczne, więc tych specjałów powinni unikać ci,którzy cierpią na nadkwasotę i chorobę wrzodową,


NA TACCE CZY NA RUSZCZCIE?


Przygotowanie dań z grilla nie wymaga wyjątkowych umiejętności, ale by było one smaczne i zdrowe, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

  • Kupując grill, wybierz żeliwny. Dłużej utrzymuje ciepło, dzięki czemu potraw szybciej  się piecze (im krócej trwa cieplna obróbka mięsa, tym więcej zachowuje ono wartości  odżywczych).
  • Dbaj o to, by ruszt był zawsze czysty. W palącym się tłuszczu i ulatniającym się rakotwórcze aminy aromatyczne. Mogą one przetrwać na ruszcie i podczas kolejnego grillowania przedostać się do potraw i wraz z nim do naszych organizmów.
  • Ważne jest, czym palisz w grillu. Używaj wyłącznie węgla drzewnego z drzew liściastych. Ten z drzew iglastych może bowiem podczas spalania wydzielać związki rakotwórcze np. terpentynę. Absolutnie nie wolno wkładać do palenia zadrukowanego papieru ani np. desek pozostałych  z remontu. Nasączone farbą lub lakierem podczas spalania wydzielają szkodliwe dla zdrowia związki, mogą też niekorzystne zmieniać smak potraw.
  • Jeśli chcesz nadać potrawom dodatkowy aromat, możesz do paleniska dorzucić np. owoce jałowca, łupiny orzecha włoskiego lub kawałki drewna np  z wiśni.
  • Pamiętaj, że tzw. podpałki ( płynne i w ostkach) służą tylko do rozniecenia ognia. nie dodawaj  ich w trakcie  pieczenia, kiedy  żar przygasa, gdyż ich  opary  są niezdrowe.
  • Produkty do grillowania układaj  na ruszcie  dopiero wtedy, gdy  węgiel  nie pali się już płomieniem , nie  kopci, lecz ma postać czerwonego żaru  lekko  przyprószonego popiołem. Inaczej danie się zwęgli na wierzchu  lub na brzegach, a zwęglonych części nie wolno jadać, bo zawierają związki rakotwórcze.
  • By produkty nie zwęglały się i nie traciły odżywczych właściwości, piecz je krótko (np. kiełbasę 5-7 minut).
  • Jeśli będziesz piec tłusty produkt ( np. karkówkę, boczek, kiełbasę, udko kurczaka ze skórką), użyj specjalnych aluminiowych, karbowanych tacek. Ułatwiają one swobodne krążenie gorącego powietrza i nie walają wytapianemu tłuszczowi  skapywać do paleniska. To ważne, ponieważ spalający się w ogniu tłuszcz może powodować  wydzielanie się szkodliwych związków chemicznych, np. działających rakotwórczych nadtlenków lipidowych.


WYBIERZ I PRZYRZĄDŹ

Kupując produkty  do grillowania , unikaj  mięsa już przyprawionego, bo trudno stwierdzić, czy  jest  ono świeże. Unikaj  też produktów z konserw - substancje peklujące i konserwujące, np saletra, w wysokiej temperaturze rozkładają się rakotwórczo nitrozoamin. Jeżeli na ruszcie chcesz układać mrożone mięso  czy ryby - najpierw  je  rozmroź. Będą smaczniejsze. Przed pieczeniem warto mięso samemu zamarynować. Marynatą może być olej, oliwa lub  wino  z przyprawami ziołowymi. Jeśli do  przyprawiania używasz gotowych  mieszanek - sprawdź ich skład. Lepiej,aby nie było w nich glutaminianu sodu, bo powoduje on wzdęcia.

                                      CO NA RUSZTWarzywa
Z grilla najbardziej  smakuje cukinia, bakłażan, papryka- krojone w plastry- oraz pieczarki, pomidory, czosnek, kukurydza-  pieczone w całości. Przed położeniem  na ruszcie warto trzymać  je 2-3 godziny w marynacie, bez soli. Najlepiej pic je na tarce. Są gotowe, gdy widelec wchodzi w nie bez oporu.
Ryby
Do grillowania świetne są ryby słodkowodne (np. leszcz, szczupak, karp, lin, okoń), które na ruszcie tracą nadmiar tłuszczu. Najlepiej  piec je w formie w kształcie ryby (ułatwia obracanie). Są gotowe, gdy  rozchylone nożem mięso ma szkliście biały kolor.
Drób
Przed pieczeniem trzeba mięso  podzielić na porcje: udka, skrzydełka, piersi. Następnie warto  lekko natrzeć je oliwą lub olejem rzepakowym  i posypać zmieloną papryką , curry lub rozmarynem. Jestem gotowe do jedzenia , gdy  po nadkrojeniu  przy  kościach nie pojawia się różnych płyn.
Mięso
Cielęcinę i wieprzowinę trzeba dobrze upiec, wołowinę, można natomiast podawać " na krwisto". Przed położeniem na ruszt należy mięso zamarynować i trzymać w marynacie 2-3 godziny. Kiełbasę (zwłaszcza białą) i kaszankę należy ponakrawać , żeby  upiekły się  również w środku.
Pieczywo
Nawet czerstwy  chleb można zjeść że smakiem. Wystarczy posmarować go oliwą lub olejem roślinnym, natrzeć czosnkiem, apotem upiec na grillu.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP