czwartek, 21 sierpnia 2014

Dieta RAW - cel i zasady diety, jadłospis, opinia dietetyka

To tzw. surowa dieta (raw food). Polega na spożywaniu  nieprzetworzonych produktów roślinnych. W minimum 70 % są one surowe. Pozostałe 30 % to posiłki przygotowywane w maksymalnej temperaturze 42 stopni C spożywane na zimno albo tylko lekko podgrzewane. RAW ma służyć oczyszczeniu organizmowi z toksyn. Większość dań tej diety składa się ze świeżych owoców, warzyw i orzechów, z których przygotowuje się sałatki i surówki.Główne sposoby przygotowania posiłków to moczenie, rozdrabnianie, marynowanie, kiełkowanie i suszenie.
Dieta RAW jest szczególnie bogata w błonnik, kwas foliowy, potas i witaminę C. Jej krótkotrwałe stosowanie może korzystnie wpłynąć na kondycję skóry, zachowanie odpowiedniej masy ciała. Do jej zalet należą także zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i choroby układu krążenia oraz ochrona organizmu przed powstaniem stanów zapalnych.

Długotrwałe stosowanie diety RAW może wiązać się z niedoborami ważnych składników pokarmowych takich jak wapń czy białko, zbyt gwałtownym obniżeniem masy ciała i zanikiem tkanki tłuszczowej oraz zaburzeniem u kobiet cyklu miesiączkowego. Dieta ta nie dostarcza też  odpowiedniej dawki energii. Na surową dietę nie powinny decydować się kobiety w ciąży, chorzy na cukrzycę, anemię, osteoporozę czy osoby z niedowagą lub alergiami pokarmowymi. Może być ona natomiast skuteczna podczas łagodzenia pierwszej fazy objawów schorzeń reumatologicznych.
posiłki są niskotłuszczowe,bezglutenowe i niskosolne. Dania przygotowane bez pieczenia, smażenia, gotowania i wędzenia są całkowicie naturalne. Zwolennicy RAW food są zdania, że najlepszą metodą jest mieszanych lub siekanych składników przy użyciu robota kuchennego.
Warto abyśmy zainspirowani surową dietą, częściej sięgali po świeże owoce i warzywa i na stałe wprowadzili do naszych jadłospisów np. świeże wyciskane soki.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP