poniedziałek, 23 czerwca 2014

Żywienie w nieżytach żołądka

Nieżyt żołądka i jelit to częsta infekcja jelit, która powoduje wymioty i biegunkę. Jest wywoływana przez bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Większość napadów ustępuje samoistnie po kilku dniach. Ostra biegunka i wymioty mogą spowodować odwodnienie (spadek ilości wody w organizmie). W przypadku niemowląt i małych dzieci może to mieć bardzo poważne skutki.


Objawy

Do najważniejszych objawów nieżytu żołądka i jelit należą biegunka i wymioty. Wiele osób ma także bóle żołądka, gorączkę (wysoką temperaturę) i ból głowy. Objawy utrzymują się zwykle przez parę dni, nawet do tygodnia. Ostre lub długotrwałe wymioty lub biegunka mogą spowodować odwodnienie. Oznacza to, że zawartość wody w organizmie jest niewystarczająca. Do objawów odwodnienia należą zapadnięte oczy, suchość w jamie ustnej, obłożony język i oddawanie małych ilości gęstego, ciemnego moczu.

Przyczyny 

W Wielkiej Brytanii nieżyt żołądka i jelit powodują przede wszystkim wirusy. Z łatwością przenoszą się one między ludźmi przez bliski kontakt fizyczny lub przy przygotowywaniu przez jedną osobę jedzenia dla innych.
Czasami nieżyt żołądka jest skutkiem zatrucia pokarmowego. Zatrucie pokarmowe może być wywołane przez wiele typów bakterii, np. E. Coli lub Salmonella. Powszechną przyczyną nieżytu żołądka i jelit – zwłaszcza w krajach o złych warunkach sanitarnych – jest woda skażona bakteriami.

Leczenie 

Należy dużo pić, zwłaszcza wody, aby uniknąć odwodnienia. Niektórzy mogą pić napoje nawadniające, które można kupić w aptece.W miarę możliwości staraj się jeść. Większość chorych nie potrzebuje leku przeciw biegunce, ale można go kupić w aptece. Leków przeciw biegunce nie należy podawać dzieciom.
Jeśli objawy mają poważny przebieg ani nie ustępują, lekarz może pobrać próbkę kału, aby zidentyfikować bakterie i w razie potrzeby określić dalszy sposób leczenia.


Zapobieganie 
Najlepszym sposobem uniknięcia nieżytu żołądka i jelit jest przestrzeganie higieny. Należy pamiętać o myciu rąk po używaniu toalety, przed dotykaniem jedzenia, po zabawie ze zwierzętami domowymi i pracach ogrodowych. Nie należy używać tych samych ręczników ani myjek co osoba cierpiąca na nieżyt żołądka. Toalety, z których korzystają chore osoby, należy regularnie czyścić.

Jeżeli cierpisz na nieżyt żołądka, najlepiej będzie, jeśli nie pójdziesz do szkoły lub pracy i zostaniesz w domu przez co najmniej 48 godzin po ostatnim napadzie wymiotów lub biegunki, aby uniknąć zarażania innych. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja praca wiąże się z kontaktem z żywnością.

Przykład diety w ostrym nieżycie żołądka

1 doba głodówka: płyny ciepłe, solone, podawane co godzinę po 100 ml - woda przegotowana, napar z rumianku, mięty, herbata gorzka bez cukru
2 doba
I Śniadanie : kleik ryżowy przetarty, gorzka herbata
II śniadanie: napar z ziołowy z rumianku ,szałwii lub mięty
Obiad kleik ryżowy
Podwieczorek: herbata bez cukry
Kolacja: kleik z kaszy jęczmiennej, rozcieńczony sok Bobo Vita w stosunku 1:4
3-4 doba
I Śniadanie: ryż na pół gęsto, herbata
II Śniadanie: rozcieńczony sok Bobo Vita z wodą przegotowaną w stosunku 1:1, sucharek
Obiad: cielęcina mielona, marchewka puree, ryż na pół gęsto, herbata z mięty
Podwieczorek: przecier z jabłka pieczonego
Kolacja: kasza manna na pół gęsto, herbata z rumianku

5-6 doba
I Śniadanie kleik ryżowy z rozcieńczonym mlekiem, bułka  z masłem
II Śniadanie: sucharek, napar z czarnych suszonych jagód
Obiad: krupnik na wywarze jarzynowym zabielany mlekiem, pulpet gotowany,ziemniak puree, włoszczyzna z wody
Podwieczorek: kisiel owocowy (bananowy)
Kolacja: ryż z jabłkiem , herbata 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP