czwartek, 26 czerwca 2014

Szkodliwe połączenia - jakich pokarmów nie łączymy z lekami ?

Niektóre leki mogą nie działać albo powodować skutki uboczne, jeśli zażyjesz je w złym zestawieniu. Oto duety, których warto unikać.


Ziele dziurawca + słońce


Napary i leki z dziurawca zwiększają wrażliwość skóry na promienie. Nawet krótkie opalanie się może spowodować poparzenie albo powstanie przebarwień. By do tego nie dopuścić UV i chować się w cieniu albo co najmniej 2 tygodnie przed plażowaniem zakończyć ziołową kuracje .
Uwaga ! Zasada ta dotyczy tez preparatów z wyciągiem z bergamotki, selera i pietruszki.

Leki + alkohol 


Zażywanie leków uspokajanych przed wypiciem lub po wypiciu trunku powoduje spadek koncentracji, senność, a nawet śpiączkę, z kolei leki przeciwalergiczne hamują przetwarzanie alkoholu i wzrost jego stężenia we krwi. Groźne jest tez łączenie  niektórych antybiotyków, chemioterapeutyków i leków przeciwbólowych (np. paracetamolem). Może bowiem wywołać spadek ciśnienia krwi (tzw. zapaść), pocenie się, nudności i bóle brzucha.
Wniosek ? Kurują się zachowaj trzeźwość.


Otręby pszenne  + tabletki antykoncepcyjne 


Duża dawka błonnika zawarta w otrębach czy płatkach owsianych ogranicza wchłanianie leków, w efekcie obniża ich skuteczność. jeśli zatem nie chcesz rezygnować z hormonów ani owsianki, przyjmuj tabletki rano, a otręby czy płatki jedz wieczorem lub na odwrót. Przynajmniej kilku godzinny  odstęp zachowaj także miedzy wysokobłonnikowym  daniem a lekami  antydepresyjnymi i nasercowymi.

Leki + mleko

Wapń zawarty w mleku, a także jogurtach, serach i kefirach tworzy nierozpuszczalne związki ze składnikami występującymi w antybiotykach i preparatach uzupełniających niedobór żelaza. W rezultacie wchłanianie leczniczych substancji spada nawet do zera. By do tego nie dopuścić, trzeba zachować co najmniej dwugodzinna przerw miedz zażyciem leku a zjedzeniem lub wypiciem produktu nabiałowego. Wszelkie zaś farmaceutyki popijać czysta wodą, to w 100 procentach bezpieczne połączenie.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP