sobota, 27 kwietnia 2013

Aspartam - wszystko co warto wiedzieć na jego temat

Wiadomości dotyczące żywności i publiczne zapotrzebowanie na te informacje jest niewyczerpane. Z nadejściem Internetu sensacyjne historie i plotki obiegają świat w ciągu kilku sekund. Jest on wspaniałym źródłem informacji ale musi być wykorzystywany ostrożnie.
Ostatnio prowadzona kampania w sieci dotyczyła aspartamu i zawierała wiele bezpodstawnych twierdzeń, że produkt ten jest przyczyną poważnych chorób, od stwardnienia rozsianego do choroby Alzheimera!Co to jest aspartam?

Aspartam jest to niskokaloryczna substancja słodząca, która jest około 200 razy słodsza niż sacharoza (cukier stołowy). Jest stosowana do słodzenia różnego rodzaju żywności i napojów oraz jako słodzik do użytku domowego.Jak jest zbudowany aspartam?

Aspartam jest zbudowany z połączenia dwóch aminokwasów (cząsteczek białkowych), kwasu asparaginowego i fenyloalaniny oraz niewielkich ilości metanolu. Te aminokwasy występują w naturze we wszystkich produktach białkowych, takich jak mięso, zboża oraz produkty mleczne. Metanol wytwarzany jest w organizmie człowieka oraz w wielu produktach jak owoce i soki warzywne. Aspartam jest metabolizowany jak inne aminokwasy.Do czego jest używany aspartam?


Ma słodki smak i jest pomocny w kontrolowaniu kaloryczności diety.


Skąd możemy wiedzieć że aspartam jest bezpieczny?


Aspartam został zaklasyfikowany przez ustawodawstwo European Food do grupy dodatków do żywności i poddany rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa przez Naukowy Komitet do spraw Żywności (Scientific Committee for Foods- SCF) przed jego zatwierdzeniem w 1981 roku. Po uznaniu dodatku do żywności jako bezpieczny do stosowania w Unii Europejskiej, oznaczany jest on kodem- E. Aspartam otrzymał kod E- 951.
Ocena bezpieczeństwa obejmuje badania nad kumulacją dodatku w organizmie oraz bezpiecznej ilości jego spożycia.
Aspartam został uznany jako bezpieczny do szerokiego stosowania – włączając w to chorych na cukrzycę, kobiety ciężarne i karmiące oraz dzieci – przez ponad 90 krajów na świecie oraz przez organizacje nadzorujące, takie jak połączone komitety do spraw dodatków do żywności FAO/WHO (United Nations' Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives - JEFCA) i Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).


Czy wszyscy mogą spożywać aspartam?


Osoby cierpiące na rzadką, dziedziczną chorobę – fenyloketonurię muszą kontrolować spożycie fenyloalaniny ze wszystkich źródeł, również z aspartamu. Dzięki regulacjom prawnym w Unii Europejskiej etykiety produktów słodzonych aspartamem muszą zawierać informację, że jest on źródłem fenyloalaniny, co umożliwi klientom dokonanie świadomego wyboru.Czy istnieje związek pomiędzy aspartamem a stwardnieniem rozsianym ?
Nieuzasadniona kampania w sieci internetowej próbowała wykazać związek pomiędzy aspartamem a stwardnieniem rozsianym. Wiele profesjonalnych organizacji zdrowotnych odparło ten zarzut. Dr David Squillacote, doradca medyczny w Multiple Sclerosis Foundation, twierdzi, że nie istnieją naukowe dowody, że aspartam w jakikolwiek sposób przyczynia się, wywołuje czy pogarsza stwardnienie rozsiane.

1 komentarz

  1. Przyznam, ze ciekawy post, jak rownież cały blog :) fajnie, ze ktoś pisze na takie tematy, bo wszędzie widać blogi o modzie/urodzie, ale niekiedy potrzebujemy pogłębić wiedzę na niektóre tematy i dobrze, ze mozemy trafić na takie wpisy !

    OdpowiedzUsuń

Tu mnie znajdziesz

mytastepl.com FlyB - Kulinaria Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przepisy Kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów
TOP